ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9623107
*
nr 962 3107
Spegel
Indisk, Omkring 1900, höjd: 50 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 18 maj 2015
kl 20:44:55
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 962 3107
Spegel
Indisk, Omkring 1900, höjd: 50 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 maj 2015 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



